Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност со која се соочува глобалната економија

ММФ проценува дека кинеската економија во краток рок ќе закрепне доколку нарушувањата предизвикани поради коронавирусот завршат брзо.

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари треба да преземат мерки за намалување на другите ризици, како што се трговијата, климатските промени и нееднаквоста.

-ММФ проценува дека кинеската економија во краток рок ќе закрепне доколку нарушувањата предизвикани поради коронавирусот завршат брзо, а ширењето на епидемијата резултира со поостри и подолготрајни забавувања на растот на Кина, со поголеми глобални последици- напиша Георгиева во денешниот блог на веб страницата на Фондот.

Таа потсети дека ММФ во јануари прогнозираше јакнење на глобалниот раст во 2020 година на 3,3 проценти од минатогодишните „разочарувачки” 2,9 проценти, бидејќи имало знаци на стабилизација и намалување на ризикот, вклучително и достигнување во првата фаза од трговскиот договор меѓу Кина и САД.

Прочитајте и...  Битиќи: Само со мерката минимална плата за секој вработен таргетираме 250.000 вработени и 35.000 компании

– Меѓутоа, во јануари не предвидовме глобална здравствена опасност, што е факт кој потсетува како непредвидените настани можат да го загрозат кревкото закрепнување на растот, рече Георгиева.

Прочитај повеќе

Анкета: Словенците сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата

МИА Агенција

Ќе одат ли Црвенковски и Иванов на минималец?

Весна Тодоровска

Секој што направил тест за антитела, мора да направи тест и за присутност на коронавирусот

Слободен печат

Анкета на НДИ: СДСМ со 3,3 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

МИА Агенција

Нова веб страна за сите информации поврзани со коронавирусот

Слободен печат

Ирански хакери се обиделе да влезат во личната е-пошта на персоналот на СЗО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајка на дете со аутизам: Децата со аутизам се различни, а исти

Слободен печат

Гугл во борба со дезинформациите за пандемијата

МИА Агенција

Најнови податоци за состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

МИА Агенција

„Грција од дома” – кампања на Министерството за туризам на Грција (ВИДЕО)

МИА Агенција

Филипче: Холандија донираше еден цел кабинет за дијагноза на коронавоирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандалозна изјава на таткото на еден од тепачите на девојката од Штип: „И таа е виновна“ (ВИДЕО)

Слободен печат