Геодет ветувал елаборат на странки, а за возврат им ги „собрал“ само парите

Полициската станица Гевгелија поднесе кривична пријава против К.Р.(58) од село Прдејци, гевгелиско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама во службата“.

Пријавениот, во текот на декември 2018, како геодет во геодетска фирма од Гевгелија, лажно им ветил на оштетените Б.А. и Д.У. дека ќе им изготви геодетски елаборати потребни во постапка за легализација на бесправно изградени објекти, при што Б.А. му дал на рака парични средства во висина од 24.000 денари, а Д.У. во два наврата му дала вкупно 15.000 денари.

Оштетените биле доведени и држени во заблуда од пријавениот дека геодетските елаборати се изготвени и доставени до Одделението за урбанизам при Општина Гевгелија.

Подоцна оштетените добиле правен акт од Одделението за урбанизам, со кој нивното барање за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти било отфрлено од причина што не бил доставен геодетски елаборат во законски предвидениот рок.

Прочитајте и...  Паднал од мопед и се повредил

Прочитај повеќе

Возач на автомобил удри во петгодишно дете

Паднал од мопед и се повредил

Тројца повредени откако „југо“ удри во бетонска ограда

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат

Во Куманово пронајден починат 22-годишен мигрант

Слободен печат

Приведени „диви тркачи“ од скопските улици

Слободен печат

Скопјанец починал откако се повредил работејќи во дворот на својата викендичка

Слободен печат

Кумановка натепана од својот сопруг

Слободен печат

Работник на ЕВН паднал од електричен столб, со тешки повреди пренесен е во болница

Слободен печат