ГЕНИЈАЛНИОТ ЛУКАКУ: Не сакаше хет-трик и му овозможи на Еспозито да испише историја! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Интер убедливо на домашен терен ја совлада Џенова со 4:0, а овој меч нема да го заборави 17-годишниот Себастијано Еспозито.

Станува збор за играч кој во младинската школа на „неро-аѕурите“ дојде пред неколку години од Бреша, а оваа сезона со одличните партии добива сè поголема доверба кај тренерот Антонио Конте.

Пред овој меч запиша шест настапи за сениорската екипа, а денеска го прослави и првиот погодок, а тој му го овозможи Ромелу Лукаку.

На Белгиецот му недостасуваше уште еден гол да го комплетира хет-трикот, но одлучи да му даде топката на младиот Еспозито кој ја искористи шансата и ја претвори во реализација за потврда на големото славје на трибините на „Џузепе Меаца“ во Милано.

Прочитајте и...  Осум млади фудбалери во Гана го загубија животот! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Овој негов прв гол во Серија А го посвети на неговата мајка, воедно му се заблагодарува на клубот, сите негови соиграчи и пријатели.

– Ромелу е фантастична личност како и одличен играч. Ми рече, само застани пред белата точка, одлучи се и удри ја топката – беа зборовите на младиот италијански У19 репрезентативец.

Вакви слики ретко се гледаат во модерниот фудбал, но кога ќе ги видиме, сфаќаме зошто ова е најважната споредна работа на светот.

Прочитај повеќе

Прва победа за Вињалес сезонава во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

„Гранде Пандев“ со мајсторија уште на стартот во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Саутемптон само го налути тандемот Сон-Кејн! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велшанецот блескаше за „кралевите“, неверојатни бројки на Бејл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Видал патува за Милано, Барса ќе брои еден милион евра!

Слободен печат

Деле Али не е повеќе во плановите на Мурињо!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дербито е во Лондон, амбициозниот Челси против шампионот Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вудворд мора итно да реагира, на Јунајтед му треба нов бек, напаѓач..!?

Слободен печат

Осум млади фудбалери во Гана го загубија животот! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Ова е далеку од готово, Бостон намали против Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензација во Рим, Шварцман го елиминира Надал

Слободен печат

Кои се десетте најголеми удирачи во боксот, Тајсон е втор, а големиот Мухамед Али го нема на листата

Слободен печат