-2 C
Скопје

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Главниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес прв пат разговараше со новоизбраниот претседател на САД Џозеф Џо Бајден, по претседателските избори во САД.

Столтенберг му ја честиташе победата на Бајден, соопштија од НАТО.

Покрај честитката за изборната победа, Столтенберг се заблагодарил за поддршката кон НАТО и трансатлантските односи, наведено е во соопштението кое го пренесува порталот Политико.

Столтенберг му порача на Бајден дека се радува на идната многу тесна соработка за понатамошно зајакнување на врските меѓу Северна Америка и Европа и подготовките за самитот на лидерите на НАТО следната година.

Прочитајте и...  Царовска: Процентот на матуранти кои бојктотираат не е 70 отсто, над 14.000 ученици се подготвуваат за полагање

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар