Генерален штрајк во Грција, сите на улица

Синдикати, федерации и здруженија на работници од Грција, за утре закажаа генерален 24-часовен штрајк што ќе ја парализира земјата, jави дописничката на МИА од Атина.

Штрајкот, како што велат синдикатите, е одговор на планот на владата, во Парламентот да донесе закон што содржи измени во законот за синдикатите, за колективните договори и здравственото осигурување и паралелно бараат покачување на платите и пензиите, постојани вработувања и запирање на приватизациите.

-Правото на штрајк е последно оружје на работниците и мораме да го браниме со сите наши сили. Не може да се отстрани правото на сите за јавно здравствено осигурување и се бориме за владата, да не го донесе во Парламентот за гласање, законот за приватизација на дополнителното осигурување, соопштуваат од синдикатот на вработените во јавниот сектор на Грција, кои воедно се главните организатори на штрајкот.

Прочитајте и...  Кокаинот запленет во Крушопек е дел од пратка од 1,3 тони наменета за Словенија

Во 24-часовниот штрајк учествуваат вработените во државните болници, во здравствените центри и итната помош, службениците во банките.

Федерациите на вработените во училиштата, ги повикуваат воспитувачите, наставниците и професорите да учествуваат во штрајкот

Бродовите од 6 часот наутро ќе останат закотвени на пристаништата, а проблеми ќе има и во јавниот превоз во Атина, со оглед на тоа што автобусите тролејбусите учествуваат во 24часовниот штрајк, метрото ќе сообраќа од 9 до 21 часот, а трамвајот од 7 до 23 часот.

За утре, во 11 часот по локално време, закажан е протест во центарот на Атина.

Прочитај повеќе

Ѓукановиќ: Нема никаква причина да се измени или повлече Законот за слобода на вероисповед

Слободен печат

Дацов: Референдум за усвојување на еврото би претставувало гласање за излез на Бугарија од ЕУ

Слободен печат

Инспекција во словенечката полиција по наводите за шпионажа на политичари и пратеници

Слободен печат

Русковска: Боки 13 не беше уапсен во библиотека, туку при бегство

Истрагата за убиствата во германскиот град Ханау се води како тероризам

Слободен печат

Спасовски: Одговорите за пасошите треба да ги барате кај Чулев

Остави Коментар

два × четири =

Прочитај повеќе

Димишков: Камчеви сакаа да ме искористат

Кокаинот запленет во Крушопек е дел од пратка од 1,3 тони наменета за Словенија

Слободен печат

БРАН НА ГРИП ВО ГЕРМАНИЈА: Потврдени речиси 80.000 случаи и 130 жртви

Слободен печат

ОЈО ќе ги проверува наводите на Чулев за незаконското поништување на неговите решенија

Слободен печат

Македонија ем медена, ем хероинска, кокаинска земја!

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим поради Задушница

Слободен печат