Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Американскиот милијардер и филантроп  Бил Гејтс се огласи со реакција по повод теориите на заговор што го обвинуваат за разни злодела и мрачни намери во врска со коронавирисот, при што кажа дека тие приказни не ни можат да се демантираат затоа што се „ глупави и чудни”,  пренесува порталот Си Биз.

-Тешко е да се негираат такви работи затоа што тие се толку глупави или чудни. Колку повеќе луѓето ги повторуваат, толку повеќе веруваат во нив, рече Гејтс за време на телефонско интервју за њујоршкиот портал „Бизнис инсајдер”.

Тој најави донација од 1,6 милијарда американски долари од Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс” за глобалното истражување на вакцината против коронавирус.

Од почетокот на пандемијата, Гејтс е предмет на заговори кои го поврзуваат со коронавирусот.

Прочитајте и...  „Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Анкета на „Јаху њуз” покажа дека 28 проценти од возрасните Американци веруваат во теориите на заговор, со кои се сугерира дека Гејтс планирал да ја употреби вакцината за „Ковид-19″ за масовна имплантација на микрочипови, што би служеле за контрола и следење на милијарди луѓе.

-Тоа е толку бизарно што ќе посакате да мислите дека е шега, но всушност ваквите приказни не се шега, рече Гејтс, пренесен од „Бизнис Инсајдер”

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат