Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Анонимен фудбалер кој настапува за екипа од Премиер лигата напиша отворено писмо во кое открива дека е хомосексуалец и со какви проблеми се соочува.

Засега единствен фудбалер кој јавно признал дека е хомосексуалец е починатиот Џастин Фашану, додека мал број на играчи се осмелуваат да ја откријат својата сексуална ориентација по завршувањето на кариерата.
Во медиумите во Англија сега се појави писмо од неименуван фудбалер од Премиер лигата која открива дека само неколкумина негови пријатели и членовите нас семејството знаат дека е хомосексуалец, но и дека чувствува оти не е подготвен тоа да им го каже на соиграчите и тренерот.

„Постои нешто што ме издвојува од голем број на фудбалерит во Премиер лигата. Јас сум хомосексуалец. Дури и со тоа што го пишувам ова писмо, правам голем чекор за мене. Но, само членовите на моето семејство и одреден број на пријатели знаат за мојата сексуална ориентација. Не чувствувам дека сум подготвен тоа да го поделам со соиграчите и тренерот. Голем дел од животот поминувам со овие момци и кога ќе излеземе на теренот – ние сме екипа. Но сепак, нешто одвнатре ми вели декане можам да бидам тотално искрен кон нив. Искрено се надевам дека еден ден и тоа ќе го направам. Знаев од својата 19 година дека сум геј. Какво е чусвството што мора да живеам така? Тоа е вистинска ноќна мора и се повеќе влијае на моето ментално здравје. Се чувствувам заробено и мојот страв од откривањето на вистината за тоа кој сум ги прави работите уште полоши“, стои во писмото на анонимниот фудбалер.

Прочитајте и...  Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Прочитај повеќе

Атлетико во проблеми пред ЛШ: Двајца позитивни на коронавирус!

Слободен печат

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен печат

Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Слободен печат

Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Слободен печат

Халеп се двоуми дали да игра на „УС Опен“!

Слободен печат

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Слободен печат

Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Слободен печат

Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Слободен печат

Деркоски и Констандиновска победници на Крушевскиот пливачки маратон

Слободен печат