Гедбан: Со помош на фановите можеме до титулата

Калифа Гедбан со своите 11 одбрани беше клучна фигура во мечот на Вардар со Кјелце (Лига на шампионите) минатиот викенд. Алжирскиот голман направи неколку клучни одбрани без кои лесно можеше да се случи Вардар да остане без бодови во мечот во Скопје во кој домаќинот изигра реми со Полјаците (28-28). Според соиграчот на Гедбан, Иван Чупиќ, Вардар на Калифа може да му заблагодари за бодот во Скопје.

Алжирецот во Вардар дојде минатата сезона, ја освои титулата европски првак, а сезонава од него се очекува да игра позначајна улога меѓу стативите. Според она што го покажа на мечот со Кјелце во Скопје, тој влегува во посакуваната форма. Кјелце е следниот противник на Вардар претстојниот викенд. Овојпат се игра во Полска и Гедбан ќе треба да биде на нивото од Скопје за добар резултат на гостите.

Прочитајте и...  Сениорките ги дознаваат ривалите на патот кон СП 2021

Калифа смета дека тековнава сезона потсетува на минатата и дека Вардар има реални шанси за титулата во ЛШ, ако се поклопат коцките.

– Резултатите сезонава не ни се разликуваат од оние минатата сезона. Најважно според мене е да продолжиме да се бориме, да притискаме, како тим и како фанови. Многу полесно ни е со фановите на наша страна. Нам ни треба целата поддршка што можеме да ја добиеме од нив, за да го достигнеме истото ниво како минатата сезона – вели голманот на Вардар, кој не е до крај задоволен со она што го покажана последниот меч од ЛШ, иако беше најдобар играч на мечот.

– Никогаш не сум задоволен со себе. Ако постигнам 10 одбрани, посакувам да направам 15. Ако направам 15 одбрани, посакувам 20… Секогаш сметам дека можам подобро и се обидувам да ги достигнам крајните граници за да му помогнам на клубот и на колегите од тимот – вели Алжирецот кој се надева дека и сезонава ќе се радува на европска титула.

Прочитајте и...  И Виландер застана на страната на Ѓоковиќ: Тој не е експерт, Владата му даде дозвола

– Сè е возможно. Минатата сезона не бевме фаворити, имавме изгубени натпревари во групната фаза. Дури и кога стигнавме до фајнал-фор никој не очекуваше да ја освоиме титулата. Тоа е убавината на овој спорт. Најважно е да дадете сè од себе на теренот, да се борите до крај. Да се надеваме дека историјата ќе се повтори сезонава – вели Калиф. Според него тимскиот дух е дури посилен кај црвено-црните.

– Тимскиот дух во Вардар сезонава е посилен од минатата сезона. Играчите не се обѕираат на политиката или на гласините за Вардар. Сите заедно работиме вредно и фокусирани сме на една цел, да дотуркаме што е можно подалеку во СЕХА и во Лигата на шампионите – завршува чуварот на мрежата на Вардар.

Прочитајте и...  Најден удавен маж на брегот на Вардар кај поранешен велешки ХИВ

Прочитај повеќе

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат

Федерер: Се ближи крајот, ќе ми недостасува тенисот

Слободен печат

Само на Пике може да му текне на натпревар да дојде со – велосипед (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас подобар од капитенот Пандев

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белгискиот суд ја поништи титулата на Бриж

Слободен печат

Поминаа шест години од најголемото понижување на „кариоките“(ВИДЕО)

Слободен печат

Нов шок за навивачите на Ливерпул, и Алкантара не доаѓа на „Енфилд“?

Слободен печат

Барселона нема скршено евро во касата, а го сака двоецот од Тотенхем

Слободен печат

Ренова го презентира засилувањето од БиХ, Хушиќ

Слободен печат

И Виландер застана на страната на Ѓоковиќ: Тој не е експерт, Владата му даде дозвола

Слободен печат