Гечевски: Не знам како не им е мерак да направат среќни два милиони луѓе

Фото: kfsm.mk

Тодор Гечевски како активен играч е еден од оние со најдолг стаж во репрезентацијата и дел од најголемиот успех на националниот тим и воопшто репрезентативен спорт – четвртото место од Евробаскетот во Литванија 2011.

Повеќе од 15 години беше стандарден во репрезентацијата, учествуваше на сите пет европски првенства и секако го има целиот кредибилитет да зборува за своите следбеници.

Затоа и спортскиот директор на нашата федерација не може да разбере каков е односот на поединци кои не сакаат да играат за репрезентацијата.

– Како играч кој секогаш се повикувал за репрезентацијата и кога таа била на најниски гранки и во секакви услови, мене не ми е сфатливо како можат да не сакаат да играат за својата држава, за Македонија, да не им е гордост да го облечат дресот, да застанат мирно на химната, пред целата македонска јавност.

Би сакал да се потсетам на 2011 година кога целиот народ се обедини и заедно го славеше историскиот успех. Како немаат желба повторно да го направат истото, да го направат среќен целиот народ. Тоа го направивме ние, па ракометарите, па сега фудбалерите. Не ми е јасно како немаат желба да видат среќни два милиона луѓе во земјава…

Баш сега бевме сведоци на фудбалерите, колку го направија народот среќен. Фудбалот е фудбал, но и кошаркарите доколку имаат успех, па дури и во младинските категории, сите ќе бидат пресреќни – рече Гечевски на прес -конференцијата пред почетокот на претквалификациите за пласман на Светскиот Куп во 2023 година.

Бајиќ: Димитријевиќ нека им објасни на Пандев и Лазаров зошто не игра за репрезентацијата

Видео на денот