Гебрејесус: Очекувам Гвинеја да прогласи крај на епидемијата на ебола

Фото: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави денеска дека очекува Владата на Гвинеја утре да прогласи крај на епидемијата на ебола.

– Благодарејќи на лекциите кои ги научивме од епидемијата, благодарејќи на новите средства, вклучувајќи ги и вакцините, Гвинеја успеа да ја сузбие епидемијата за само четири месеци и да спречи ширење на еболата во соседните земји, истакна Гебрејесус.

Тој на прес-конференција додаде дека околу 11.000 луѓе се вакцинирани против ебола.

Видео на денот