Газета Експресс: Од 1 јули хаос на северот на Косово, ништо нема да работи вклучувајќи ги и пекарите

Србија наводно подготвува сценарио за „хуманитарна катастрофа“ на северот на Косово. Евидентно е дека српските општини се без храна и без лекови по драконските такси за српските производи наметнати од страна на Приштина. Како што изјавува Радош Петровиќ, Претседателoт на Здружението на стопанственици во северно Косово, од 1 јули сите продавници за храна и пекари нема да работат, јавува Газета Експресс.

Радош Петровиќ, изјавил дека од понеделник, 1 јули, продавниците за храна, киосците, па дури и пекарите нема да работат во овој дел од Митровица поради тоа што српската заедница е под тотална блокада, оставена без основни животни намирници.

„Плански не застрашуваат поради тоа што на Приштина целта и е да го исели српскиот народ од северот на Косово“ изјавил директорот на Клиничкиот Центар во Косовска Митровица доктор Милан Ивановиќ. „Болниците работат како умеат, а лекови и санитетски материјал се носат со возилата за брза помош додека итните случаи ќе мораат да се пренесат во болниците во Србија.“

Прочитајте и...  Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

 

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат