„Газета дело Спорт“: Трајковски со трансфер во „Ла Лига“ (ФОТО)

Според овој извор, односно зборовите на новинарот Шира, Трајковски ќе ја продолжи кариерата во Шпанија, поточно во екипата на Мајорка. Иако од претходно се шпекулираше дека би можел да остане на Апенините

Мајорка лани успеа преку плејофот во Сегунда да се промовира како учесник во најсилната шпанска фудбалска „Ла Лига“ за сезоната 2019/20.

– Поранешниот играч на Палермо Александар Трајковски оди во Мајорка, со договор на три години – вели Шира на својот Твитер профил.

Во Мајорка би заработувал 650.000 илјади евра годишно и со многу висока клаузула од 45 милиони евра во самиот договор.

На тој начин би имале уште еден наш репрезентативец во „Ла Лига“, Енис Барди моментно ги брани боите на Леванте, а уште е неизвесно дали голманот Столе Димитриевски ќе продолжи за Рајо Ваљекано со настапи во Сегунда.

Прочитајте и...  Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Трајковски (26) досега заедно со Илија Несторовски беа дел од Палермо, овој вториот се врати во Серија А засилувајќи го тимот на Удинезе.

Освен за Палермо, Трајковски настапувал во кариерата уште за Цементарница 55, Интер Запрешиќ, Зулте Варегем и Мехелен. За А репрепрезентацијата на Македонија има 49 мечеви и 15 голови.

Прочитај повеќе

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат

Андонова потпиша нов договор со Леванте

Слободен печат

Милосављев до Периќ: Најдобриот голмански тренер, ментор и животен учител!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат