„ГАЗЕЊЕ“ КОН ПОЛУФИНАЛЕ: Ракометарките со лекција за Азербејџан!

После стартниот пораз од домаќинот со 24:23 и триумфот над Белорусија (30:29), денеска нашите надежи повторно блескаа овојпат против Азербејџан славејќи со 30:23.

На тој начин „црвено-жолтите“ дојдоа на чекор до полуфиналето на ЕХФ шампионатот, а во последното коло в среда од 18.00 часот ќе ги одмерат силите против Полска.

Доминираше голманката Симона Грујовска со 19 одбрани, а МВП наградата дојде во рацете Ангела Костовиќ која беше најефикасна со пет голови, по четири ја следеа Андреа Седлоска, Ангела Јанкуловска, Ивана Џатевска и Стефанија Ѓорѓиевска.

Моментно на табелата води Италија со шест максимални бодови, пред Македонија со четири, Белорусија и Полска имаат по два, а Азербејџан ниту еден.

Во другата група А ситуацијата е следна: Исланд (6 бодови), Чешка (4), Израел (4), Турција (2) и Косово (0).

Прочитајте и...  Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Прочитај повеќе

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат

И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Слободен печат

ФФМ: Стадионот во Прилеп може да организира и вечерни натпревари!

Слободен печат

Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Слободен печат

Наков и Николовски, старо-нов репрезентативен потенцијал во Џио Струмица

Слободен печат

Унгарците открија, Николов се сели во Серија А!? (ФОТО)

Слободен печат