„Ѓаволска“ завршница на Јунајтед

epa08754235 Manchester United's Aaron Wan-Bissaka (L) scores the 3-1 lead during the English Premier League soccer match between Newcastle United and Manchester United in Newcastle, Britain, 17 October 2020. EPA-EFE/Alex Pantling / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Манчестер јунајтед како гостин со 4:1 го совлада Њукасл во петтото коло од Премиер лигата.

Натпреварот кој се играше на „Сент Џејмс Парк“ најдобро го отсликува стартот на сезоната на Манчестер јунајтед, примен гол уште на стартот и тоа поради катастрофални грешки на одбраната, а потоа мачење и надеж дека Бруно Фернандеш со некоја мајсторија ќе ги сврти работите.

Овој пат тоа им успеа на „црвените ѓаволи“, откако уште во третата минута имаа негатива поради автоголот на Лук Шо. Интересно е што Јунајтед на сите четири натпревари досега одиграни во Премиер лигата прими гол и тоа се случува за прв пат од сезоната 2001/02.

До крајот на полувремето, Јунајтед се враќа во игра преку дежурниот виновник за киксевите, Хари Мегваер кој во 23. минута скокна највисоко и донесе израмнување.

Манчестер јунајтед имаше можност во 58. минута да поведе со 1:2 но шутот од пенал на Фернандеш, голманот Дарлоу го одбрани по што следеше ново мачење на „црвените ѓаволи“ и тоа до самиот финиш на средбата.

Во последните моменти од натпреварот, Бруно Фернандеш во 86. минута носи водство за Јунајтед, Арон ван Бисака во 90. минута зголемува на 1:3, а конечниот резултат го постави Маркус Рашфорд во 96. минута.

Претходно, Манчестер сити со голот на Рахим Стерлинг во 23. минута го совлада Арсенал, Челзи со три  наспрема два гола го совлада Саутемптон, а Евертон и Ливерпул одиграа нерешено (1:1).