1 C
Скопје

„Ѓаволска“ завршница на Јунајтед

Манчестер јунајтед како гостин со 4:1 го совлада Њукасл во петтото коло од Премиер лигата.

Натпреварот кој се играше на „Сент Џејмс Парк“ најдобро го отсликува стартот на сезоната на Манчестер јунајтед, примен гол уште на стартот и тоа поради катастрофални грешки на одбраната, а потоа мачење и надеж дека Бруно Фернандеш со некоја мајсторија ќе ги сврти работите.

Овој пат тоа им успеа на „црвените ѓаволи“, откако уште во третата минута имаа негатива поради автоголот на Лук Шо. Интересно е што Јунајтед на сите четири натпревари досега одиграни во Премиер лигата прими гол и тоа се случува за прв пат од сезоната 2001/02.

До крајот на полувремето, Јунајтед се враќа во игра преку дежурниот виновник за киксевите, Хари Мегваер кој во 23. минута скокна највисоко и донесе израмнување.

Манчестер јунајтед имаше можност во 58. минута да поведе со 1:2 но шутот од пенал на Фернандеш, голманот Дарлоу го одбрани по што следеше ново мачење на „црвените ѓаволи“ и тоа до самиот финиш на средбата.

Прочитајте и...  Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Во последните моменти од натпреварот, Бруно Фернандеш во 86. минута носи водство за Јунајтед, Арон ван Бисака во 90. минута зголемува на 1:3, а конечниот резултат го постави Маркус Рашфорд во 96. минута.

Претходно, Манчестер сити со голот на Рахим Стерлинг во 23. минута го совлада Арсенал, Челзи со три  наспрема два гола го совлада Саутемптон, а Евертон и Ливерпул одиграа нерешено (1:1).

Прочитајте и...  Гвардиола ја откри тајната на успехот на Сити: Имаме многу пари

Поврзани вести

ЕХФ: Фленсбург го доби дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите

Слободен печат

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Слободен печат

ФИФА го затвори случајот против Франц Бекенбауер

Слободен печат

Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас и Наполи елиминирани од Лигата на Европа

Слободен печат

Дали дојде време Салах да си оди од Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар