„Гаучосите“ ја демолираа Полска - Слободен печат

„Гаучосите“ ја демолираа Полска

Репрезентацијата на Аргентина продолжува со одличните игри на Мундобаскетот и во петтиот натпревар дојдоа до петтата победа, и тоа најзначајна со која си го обезбедија првтото место во групата И. „Гаучосите“ со 91:65 ја победија Полска и како првопласирани во својата група одат во четвртфиналето каде ги очекува или Шпанија или Србија.

Од друга страна Полска ќе биде втора во групата и во битката за полуфиналето ќе се сретне со подобриот од дуелот помеѓу Србија и Шпанија.

Аргентинците уште од самиот почеток го диктираа темпото како што нив им одговара и освен минамалната предност на стартот на Полска (4:5) во останатиот дел од средбата беа во водство. Уште на почетокот од втората четвртина дојдоа до двоцифрена предност, а работата ја завршија во третата четвртина кога направија серија од 24:2 за водство од 31 поен разлика (70:39).

Прочитајте и...  Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Најефикасен во победничката репрезентација беше ветеранот Луис Скола со 21 поен, а Маркос Делија даде 12 поени. Кај Полска, Еј Џеј Слотер уфрли 16 поени.

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Остави Коментар

7 + три =

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат