7 C
Скопје

Гаши: Државата да се ослободи од стравот дека расте бројот на една етничка заедница

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, во Скопје ја промовираше кампањата и платформата „shtetesia.mk” (државјанство). Оваа платформа, во име на коалицијата, ја презентираше Башким Бакиу, раководител на Аналитичкиот центар на Алијансата за Албанците.

Во оваа прилика, Бакиу рече: „shtetesia.mk – е национална платформа, каде што сите граѓани, без разлика, ќе имаат можност да го претстават својот проблем за добивање државјанство. Целта на оваа платформа е да соберат информации од граѓани кои се соочуваат со проблем за добивање државјанство, сега веќе 30 години од независноста на Северна Македонија “.

Според него, „Да се ​​биде без државјанство значи да не бидеш признаен како граѓанин од една држава во рамките на нејзиниот закон. Поради оваа правна аномалија, Република Северна Македонија ги спречува жителите на нејзината територија да имаат пристап до основните граѓански, политички, економски, културни и социјални права. И покрај фактот дека Република Северна Македонија е потписник на важни конвенции преку системот на човекови права на Советот на Европа, како и Универзалната декларација за човекови права на Обединетите нации, кои предвидуваат дека секој има право на државјанство „соодветно, на ниту едно лице не треба да му биде одземено правото на државјанство, денес на територијата на земјата има лица кои се законски невидливи, односно лица без државјанство”, додаде тој.

Бакиу додаде дека „Ние ќе преземеме сеопфатен процес за собирање основни податоци од лица без државјанство во Република Северна Македонија, сето тоа преку платформата shtetesia.mk, за да можеме потоа да извршиме политички притисок за решавање на овој проблем “.

На крајот од оваа презентација, двајцата лидери на коалициските партии, Зијадин Села и Африм Гаши, им се обратија на новинарите.

Во оваа прилика, претседателот на Алијансата за Албанците, г. Села, изјави дека: „Државјанството е минимална државна обврска кон секој граѓанин на нашата земја и сè уште не можеме да и дозволиме на државата со банални причини да им го ускратува на граѓаните ова основно човеково право”. Во дискусијата се вклучи и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, кој додаде: „Државата конечно мора да се ослободи од стравот дека расте бројот на една етничка заедница и со тоа да го попречи правото на граѓаните да имаат документ за државјанство”.

Прочитајте и...  Семејството и пријателите – најсигурен извор на пари

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар