10 C
Скопје

Гардијан: Макрон најави консултации за полициските реформи

Францускиот претседател Емануел Макрон најави национални консултации за полициските реформи во време кога постои загриженост дека полицијата ја губи довербата кај француската јавност.

Објавувањето уследи по повеќе обвинувања за полициско насилство, од кои неколку беа снимени во последните неколку недели за време на протест против новиот закон со кој на полициските службеници им се даваат овластувања за кои според критичарите се закануваат граѓански слободи и слобода на печатот, објави Гардијан

Кога имате боја на кожа која не е бела, тие ве спречуваат многу повеќе. Вие сте идентификувани како дел од проблемот. Тоа не може да се оправда, рече Макрон минатата недела во интервју кое ги налути полициските синдикати.

Претседателот на Франција се обидува да балансира помеѓу јавноста и полицијата, наведува весникот.

Прочитајте и...  Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Во писмото на три страници до лидерот на полицискиот синдикат СГП-ФО Ив Лефевр, Макрон рече дека има итна потреба за полициска реформа и дека ќе почне консултации во јануари. 

Извор:МИА

Поврзани вести

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

СЗО: Бројот на заразени во последните 24 часа се зголеми за повеќе од 567.000

Слободен печат

Остави Коментар