ГАЛЕРИЈА | Промоција: Џаро и на 74 години живее „Живот на коцка“

Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески

Пред многубројна публика, вечерва беше промовирана биографската книга на познатиот менаџер Велибор Џаровски – Џаро„Живот на коцка“.

Авторка на книгата е неговата ќерка, еминентната новинарка Милица Џаровска, која на еден забавен начин ги носи читателите на возбудливо патување низ животот на Џаро.

„Автори како Џаро, Милица и мене се оние што сами си ги пишуваат книгите, сами си ги плаќаат и сите ги купуваат. А, овие писателиве се оние што државата ги плаќа книгите кои никој не ги купува. Во тоа е разликата.

Времето ќе каже дали било живот на коцка, дали живот за коцка, дали живот со коцка…Но, веројатно, оваа книга ќе ни го објасни тоа“, рече промоторот на книгата, актерот и шоумен Игор Џамбазов.

Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески

За процесот на пишување, Џаровска изјави дека било малку тешко да се напише книгата бидејќи нејзиниот татко понекогаш знаел да ги измеша годините на настаните и случувањата. Сепак, легендарниот Џаро е еден непресушен извор, ризница на неверојатни случки, коишто, за жал, не може сите да се преточат во само една книга.

Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески

Авторката рече дека има доволно материјал и за втора книга, а Џаро откри дека ќе има и документарец за неговиот живот.

На промоцијата на книгата, која се одржа во во скопскиот ресторан „Фор“, присуствуваа голем број јавни личности, новинари, но и блиски пријатели и соработници на Велибор Џаровски-Џаро.

Книгата „Живот на коцка“ е во издание на издавачката куќа „Три“.

Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески
Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески
Фото: „Слободен печат“/Драган Митрески

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот