ГАЛЕРИЈА | 75-то издание на Канскиот филмски фестивал: Зеленски се обрати на публиката, Форест Витакер ја доби Златната палма

75-то издание на Кански филмски фестивал, Фото: EPA

Откако беше откажан во 2020 година поради пандемијата, Канскиот филмски фестивал се врати во 2021 година, но под маски и рестрикции, а оваа година ѕвездите беа повторно подготвени да канализираат гламурозна енергија. На отворањето во вторникот, внимателно кореографираната парада на црвениот тепих што води до скалите на театрот Лумие и повторно го врати сјајот на еден од најголемите натпревари на филмовите.„Драги пријатели, ајде да излеземе од оваа темнина заедно“, рече водителката на свеченото отворање Вирџини Ефира.

На црвениот тепих продефилираа Ева Лонгорија, Џулиен Мур, Беренис Бежо, Лашана Линч и многу други. Меѓу најочекуваните холивудски прикажувања се „Top Gun: Maverick“, „Elvis“, додека 21 филм ќе се натпреваруваат за престижната Златна палма. Во официјалното жири водено од францускиот актер Винсент Лидон се ѕвезди како Дипика Падуконе, Ребека Хол, Нуми Рапас, Јасмин Тринка. Асгар Фаради, Џеф Нихолс, Лаџ Лај и Јоаким Трир, пренесуваат странските медиуми.

Стручно жири, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO RECROP
Стручно жири, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

Кан му додели почесна Златна палма на Форест Витакер, кој доби овации од публиката. Витакер, кој ја доби наградата за најдобар актер во Кан пред 34 години за неговата изведба како Чарли Паркер во „Bird“ на Клинт Иствуд, рече дека додека се искачувал по скалите до Палатата на фестивалите и конгресмените сè уште можел да ги слушне скандирањата „Клинт! Клинт!“ во неговите уши. Иствуд е еден од ретките на кои им е доделена почесна палма.

Форест Витакер,Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Форест Витакер, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

75-тото издание започна со поглед свртен кон војната на Русија и Украина и видео обраќање во живо на украинскиот претседател Володимир Зеленски пред формално облечената публика која се собра на премиерата на зомби комедијата на Мишел Хазанавичиус „Final Cut“.

Зеленски, Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Зеленски, доби громогласни овации и долго зборуваше за врската меѓу филмот и реалноста. Тој ги спомна филмовите како „Apocalypse Now“ на Френсис Форд Копола и „The Great Dictator“ на Чарли Чаплин, велејќи дека разликуваат од сегашните околности на Украина. Го цитираше последниот говор на Чаплин во „The Great Dictator“, oд 1940 година, „Омразата на луѓето ќе помине, а диктаторите ќе умрат, а моќта што ја зедоа од народот ќе се врати на луѓето“.

„Потребен ни е нов Чаплин кој ќе покаже дека кинематографијата на нашето време не молчи“, молеше Зеленски.

Украинскиот претседател ги поттикна филмаџиите да не „молчат“ додека стотици продолжуваат да умираат во Украина, најголемата војна во Европа од Втората светска војна, и да покажат дека киното „секогаш е на страната на слободата“.

Зеленски, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

Организаторите на фестивалот им забрани на Русите кои се поврзани со владата да присуствуваат оваа година. Предвидено е да се прикажат неколку филмови од истакнати украински режисери, вклучувајќи го и документарниот филм на Сергеј Лозница „The Natural History of Destruction“. Снимките од литванскиот режисер Мантас Кведаравичиус пред да биде убиен во Мариупол во април, ќе ги прикаже неговата свршеница Хана Билоброва.

Дури и „Final Cut“, последниот филм на режисерот Хазанавичиус, беше преименуван од оригиналниот наслов „Z“, откако украинските демонстранти забележаа дека буквата Z на некои ја симболизира поддршката за руската војна во Украина.

Оваа година, новиот фестивалски партнер „ТикТок“ зачуди многу луѓе. Фестивалот е домаќин на „ТикТок“ креаторите од целиот свет и одржува посебен натпревар за најдобри (многу кратки) видеа создадени за време на фестивалот. Тиери Фремо, уметнички директор на Кан, сепак изјави дека „ТикТок“ не е иднината на филмот.

„Филмот останува последната уметност“, рече Фремо.

ГАЛЕРИЈА:

Членови на жирито, Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Форест Витакер, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Урваши Раутела, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Амандин Петит, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Талиа Сторм, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Фарана Боди, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Алис Абдел Азис, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Фредерик Бел, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Лори Харви, Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Лори Харви, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Кетрин Лангфорд, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Ева Лонгорија, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Џулиен Мур, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Џулиен Мур, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Дипика Падуконе, Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Николаи Костер и Нукака Костер Валдау, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Бенџамин Бјуле Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Форест Витакер и Одри Азуле, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Лашана Линч, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Лолита Чама, Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Агата Росел, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Ариана Лабе, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Рози де Палма, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Тони Гатлиф, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Ај Хаидара, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Ирис Митенар, Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO
Алекс Луц, Фото: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Видео на денот