Гајсер: Пред да ја објавам целата приказна за „Рекет“ морам да бидам сигурен во сите докази кои ги поседувам – Слободен печат
ВестиМакедонија

Гајсер: Пред да ја објавам целата приказна за „Рекет“ морам да бидам сигурен во сите докази кои ги поседувам

Како што вели Гајсер, тој сака да биде сигурен дека сите сведоци ќе бидат сигурни, пред да ја објави целата приказна.

Новинарот на италијанскиот весник „Ла Верита“, Ларис Гајсер, кој од изминатава недела објавува снимки за случајот „Рекет“ во Македонија, во интервју за МКД.мк , вели дека целата приказна носи уште повознемирувачки факти и турбуленции.

Па поради целото тоа, како што вели Гајсер, тој сака да биде сигурен дека сите сведоци ќе бидат сигурни, пред да ја објави целата приказна.

„Прво, морам прво да бидам сигурен во сите докази што ги поседувам и да ја завршам приказната. Ова е чисто истражувачко новинарство. Не знам уште колку денови ќе ми требаат, ама можам да кажам – неколку. Но, ако сѐ биде потврдено, ќе биде вознемирувачко и ќе предизвика силни турбуленции. Она што ми е најважно е луѓето да бидат безбедни пред објавувањето. Откако ќе објавам сѐ, ќе бидам подготвен да дадам и дополнителни коментари и податоци“, вели за МКД.мк новинарот Гајсер.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close