Гача провоцира: Шкендија најдобриот клуб во Македонија??

Не поминаа 24 часа од комплетирањето на трансферот на Бразилецот Фелипе во Шкендија, веднаш доаѓаат и провокаците од страна на најголемиот ривал.

Гачевски на својот Фејсбук профил ја коментираше изјавата на Фелипе што ќе игра за најдобриот клуб во Македонија.

-Хахахаха….„НАЈДОБРИОТ КЛУБ ВО МАКЕДОНИЈА“???

Принтскрин/facebook.com/gaca.gaca.5

За клупскиот сајт на Шкендија новото летно засилување рече воедно дека ќе го даде максимумот за реализирање на објективните цели.

– Среќен што потпишав за најдобриот клуб во земјата. Кога играв во Тетово чувствував големи вибрации од публиката. Навивачите на Шкендија ми се допаѓаат, тие се одлични, создаваат вжештена атмосфера што ја крева и самата мотивација кај играчите. Се надевам дека така ќе биде и во новата сезона – вели Фелипе.

Прочитајте и...  Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Да, факт е дека Вардар е моментно далеку најтрофејниот клуб во нашата земја со 10 лигашки титули од независноста, а Шкендија само три, од кои веќе две по ред, една лани и во сезоната 2018/19.

Вардар е првиот клуб кој обезбедил настап во групна фаза на УЕФА натпреварување, во Лига Европа, Фелипе беше фудбалерот кој го постигна дебитантскиот гол на една наша екипи во групи. Секако во листата на стрелците се запишаа уште Блажевски и Итало, три реализирани погодоци, а примени 20 во групната фаза за шест меча.

Photo/Facebook

Шкендија три години по ред игра плеј оф во Лига Европа, и до сега беше само на еден чекор од историско учество во групна фаза.

Прочитајте и...  Аталанта е спектакуларна екипа

Летово во првото квалификациско коло на ЛШ ќе игра против естонскиот Номе Калју, фудбалерите на Ќатип Османи ќе се обидат и овојпат да стигнат што подалеку во Европа, а ќе видиме дали Фелипе ќе се покаже како „клуч“ во остварувањето на клупските цели.

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат