ГАЧА: Го имаме најлошиот селектор во историјата!

Голманот на „црвено-црните“ без потребно на нешто повеќе од 24 часа ја влошува атмосферата пред дуелите со Словенија и Полска.

Филип Гачевски говорејќи за словенечкиот медиум „Ekipa.si“ вели дека Игор Ангеловски е најлошиот селектор кој го имала еден сениорска фудбалска репрезентација.

– Го имаме најлошиот селектор во историјата, тој е катастрофа. Тој мисли дека сѐ е негово“ – рече Гачевски.

На денешната прес конференција Горан Пандев изрази желба дека не сака на било каков начин да се влошува атмосферата во репрезентацијата.

Гачевски (29) е роден во Мурска Собота (Словенија), професионалната кариера ја започна во редовите на Мура, потоа ги бранеше боите на австрискиот Капфенберг. Па, на позајмица во Лустенау, член на Брегалница, а од 2015 година е дел од Вардар каде што моментно ја носи капитенската лента.

Прочитајте и...  Стојановски: Енергетската заедница забранува да се даваат било какви државни субвенции во енергетскиот сектор
sobotainfo.com

Популарниот Гача имаше 15 настапи за У21 репрезентацијата на Македонија, но ниту еден досега за сениорите.

Една и пол година беше само резерва во националниот тим, а потоа поради лоша дисциплина беше отстранет од селекцијата.

– Зошто не сум дел од репрезентацијата? Не сакам сега да ги споделам деталите, некој друг период. Дисциплината беше прекршена од пет-шест репрезентативци, но јас само без казнет – додаде Гачевски.

Непосредно пред мечот в четврток ги предупреди Словенците дека треба да внимаваат на талентираниот фудбалер, Елиф Елмас.

„Што се однесува до натпреварот, навивачите можат многу да им помогнат на македонските репрезентативци, свесни дека мечот е од големо значење. Се очекува да ги има околу 20.000 на трибините, можеби и повеќе. Што се однесува до најголемата опасност, таа доаѓа од Елиф Елмас, еден навистина голем талент, затоа е и моментно дел од Наполи – додаде Гачевски.

Прочитајте и...  Коронавирусот го одложува наредното коло во Серија А

Прочитај повеќе

Само три гема за Џазири, „Ѓоковиќ експрес“ во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен Печат

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Остави Коментар

14 + Шестнаесет =

Прочитај повеќе

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат

Навивачите на Барселона му се извинија на Брајтвајт за пречекот

Слободен печат

Ѓоковиќ открива како комуницира со Надал и Федерер

Слободен печат

Тренер го победи поранешниот клуб па ги соблече панталоните пред навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје се ослободи од двајца странци

Слободен печат

Фудбалерите на белгиски клуб играле над масовна гробница од Бронзено време

Слободен печат