10 C
Скопје

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Министрите за финансии од Групата седум најразвиени економии во светот денеска соопштија дека се за спроведување билатерални договори за олеснување на долговите за најсиромашните земји до крајот на оваа година, а можеби и подолго.

Во заедничката изјава, министрите за финансии од Г7, исто така, повикаа на поголеми напори за зајакнување на процесот на објавување податоци за јавниот долг и ги повикаа доверителите да носат одговорни одлуки за кредитирање, во согласност со насоките за одржливост на долгот.

Министрите, исто така, посочија дека доверителите треба целосно да ги објават условите под кои тие одобруваат задолжување на владите и да ја ограничат употребата на клаузулата за доверливост.

Прочитајте и...  Ивановска: Неопходен е законот за потекло на имотот

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар