Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Г20 издвои повеќе од 21 милијарди американски долари за борба против коронавирусот.

„Г20 ги координираше глобалните напори за поддршка на борбата против пандемијата COVID 19. До денес, членките на Г-20 и поканетите земји издвоија повеќе од 21 милијарди долари за поддршка на финансирањето во глобалното здравство“, се вели во соопштението на групата.

Средствата се фокусирани на дијагностика, вакцини, терапија и истражување и развој, се додава во соопштението.

Во април, групата ги повика сите земји, невладини организации, филантропи и приватниот сектор да помогнат во покривањето на недостигот на пари за финансирање на борбата против коронавирусот.

Г-20 е неформален форум што ги собира министрите за финансии и гувернерите на централната банка од 20 економии: 19-те најразвиени национални економии и Европската унија како посебен ентитет.

Прочитајте и...  Гоце Делчев: Изборен маркетинг во Бугарија или реална закана за почетокот на преговорите со ЕУ

Според последните податоци, околу 400.000 лица починаа,, а над 6.68 милиони луѓе се заразени со Ковид-19.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП