„Фуријата“ немилосрдна пред СП: 102 поени за +32! (ВИДЕО)

Еден од фаворитите за медал на претстојното Светско првенство во Кина доминантно го отвори дуелот со серија од 12:0 по што целосно го контролираа натпреварот.

До паузата Шпанците со добра игра во нападот и одбраната стекнаа позитива од +16 (51:35), а пред завршната четвртина беше и големи 82:50 на семафорот.

До крајот на средбата беше само рутина, а прв стрелец во триумфот беше плејмејкерот Рики Рубио со 20 поени и шест асистенции, следен од Вили Ернангомес со 13 поени, Марк Гасол (12), а Хуанчо Ернангомес додаде 11 поени и седум скокови.

На спротивната страна доминираа Роналдо Робертс јуниор и Елој Варгас по 11 поени.

Шпанија на СП кое стартува на 31 август е во групата Ц со селекциите на Иран, Тунис и Порторико, додека Доминикана е во групата Г со Франција, Германија и Јордан.

Прочитајте и...  Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Прочитај повеќе

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Остави Коментар

1 × пет =

Прочитај повеќе

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат