Фунтата скокна по договорот за Брегзит

Вредноста на фунтата денеска достигна петмесечен максимум во однос на доларот, бидејќи лидерите на ЕУ и Британија потврдија дека е постигнат предлог договор за Брегзит.

Во еден момент фунтата забележала пораст од дури 1,2988 долари, достигнувајќи на тој начин петмесечен максимум. Еврото, исто така, зајакна во однос на доларот, со скок за 0,5 отсто.

Акциите на берзите низ Европа се зголемиле за 0,75 отсто, веднаш откако е соопштено дека е постигнат договор за Брегзит.

Британскиот премиер Борис Џонсон објави на Твитер дека е постигнат одличен нов договор, кој повторно ја враќа контролата.

Прочитајте и...  Болниците се полнат, хоспитализирани се околу 500 пациенти од коронавирусот

Поврзани вести

Не е сјајно: Болниците ни се кнап, а повеќето внатре се на кислородна маска

Рим воведува полициски час поради пандемијата

Илинка Иљоска

АФЕРА го тресе Косово: Од Државната каса исчезнаа 2, 7 милиони додека траеше пауза за ручек

Илинка Иљоска

Чешка со нов црн рекорд: Речиси 15.000 новозаразени, од денеска нови мерки стапуваат на сила

Слободен печат

Вечерњи лист го анализира спорот со Бугарија: „Македонците не постојат, тие се производ на инженерингот на Тито“

Слободен печат

Велосипедистите „освоија“ простор на сметка на автомобилите

Остави Коментар