Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Вечерва го дознавме и последниот патник во Премиер лигата следната сезона, а тоа е екипата на Фулам.

На денешниот натпревар одигран на „Вембли“ стадионот во Лондон, составот на Фулам после продолженијата успеа да го совлада Брентфорд со 2:1.

Стрелец на првиот гол беше Брајан во 105 минута, од слободен удар сите очекуваа да пронајде еден од неговите тимски колеги, но го измами голманот кој погрешно процени и дозволи лесно да биде затресена неговата мрежа.

Истиот играч ја зголеми предноста во 117 минута после асистенцијата на српскиот интернационалец Митровиќ. Брентфорд само успеа да го ублажи поразот преку Далсгаард (120+4).

Така, преку плејофот Фулам е третата екипа од Чемпионшип која успеа да обезбеди „билет“ за Премиер лигата, после Вест Бромвич и Лидс на македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски.

Прочитајте и...  Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Сите 20 учесници во новата сезона од Премиер лигата (2020/2021):

Арсенал, Астон Вила, Брајтон, Барнли, Челси, Кристал Палас, Евертон, Фулам, Лидс, Лестер, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Њукасл, Шефилд јунајтед, Саутемптон, Тотенхем, Вест Бромвич, Вест Хем, Вулверхемптон.

Прочитај повеќе

Милан го продаде Пакета и загуби 17 милиони евра

Слободен печат

Имер опиша како е да се игра против Ѓоковиќ: Се чувствував како да ме дави змија

Слободен печат

Нејмар во проблеми: На Шпанија и должи 34 милиони евра за неплатен данок

Слободен печат

Умит Каран се врати на клупата на Шкупи: Имаме шампионски тим

Слободен печат

Драма на Ролан Гарос, Бертенс заврши во количка, противничката и порача е*и се

Слободен печат

Ролан Гарос: Надал супериорно во третото коло

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Елмас и Пандев ќе играат против Косово, нивните тестови на корона се негативни

Слободен печат

Романски третолигаш доби нов стадион вреден 100 милиони евра (ФОТО)

Слободен печат

„Кралевите“ и натаму ќе напаѓаат без Азар!

Слободен печат

Ролан Гарос: Вавринка ја запиша 150 грен слем победа!

Слободен печат

Џенова потврди 14 случаи на коронавирус, нема нов прекин на Серија А!

Слободен печат

Димитријевиќ: Верувам дека можам да бидам лидер на репрезентацијата!

Слободен печат