Фудбалски клуб јавно се откажа од своите навивачи-хулигани - Слободен печат

Фудбалски клуб јавно се откажа од своите навивачи-хулигани

По страшните сцена од Печуј, Унгарија, каде хулиганите го прекинаа натпреварот помеѓу истоимениот клуб и хрватскиот второлигаш Цибалија, реагираше домашниот тим. Печуј одлучи јавно да се откаже од своите навивачи:

„Минатиот викенд пријателскиот натпревар со Цибалија за жал беше прекинат поради нередите кои ги предизвикаа организирани групи на унгарски и хрватски навивачи. Инцидентот се случи за време на пријателскиот натпреар на кој беа присутни и навивачи кои сакаа да гледаат фудбал, постари луѓе и деца. Веруваме дека насилството не смее да биде дел од ФК Печуј, па поради тоа се откажуваме од сите навивачи кои со своето однесување предизвикаа страв кај останатите. Заедно со обезбедувањето ќе даде се од себе за вакви проблеми нема да се повторат и ќе спроведеме интерна истрага“, стои во соопштението на унгарскиот тим.

Прочитајте и...  Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

На натпреварот помеќу Печуј и Цибалија, на 15-тина минути пред натпреварот, домашните навивачи откако видеа дека има околу 50 навивачи на хрватскиот тим, влегоа на теренот наоружани со безбол палки и започнаа физичка пресметка. На крајот полицијата уапси 41 хрватски и три унгарски хулигани.

Прочитај повеќе

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Остави Коментар

Осумнаесет − 15 =

Прочитај повеќе

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат