Фудбалерите на Чиле се со народот, одбија да играат против Перу

Според медиумите, оваа одлука е донесена на состанокот во тренинг кампот на репрезентацијата и фудбалерите се слободни да им се приклучат на своите екипи.

– Ние сме фудбалери, но пред се луѓе и граѓани на оваа земја. Чиле моментно има многу поважни приоритети од натпреварот во вторник против Перу – напиша на својот профил на Твитер, капитенот на репрезентацијата, Гари Медел.

Во Чиле повеќе од три недела траат протестите поради социјалната нееднаквост, а кои започнаа поради поскакувањето на билетите за метро во Сантијаго за потоа да прераснат во широки протести на кое се бараат реформи во образованието, здравството, пензискиот систем и нов устав.

Прочитајте и...  Норвич испадна од Премиер лигата

Прочитај повеќе

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат