Фудбалерите кои ја триумфирале во Европа, Барселона им обезбеди доживотна плата

Екипата на Барселона покажа дека со право нејзиното мото е „Mesce un club“ (повеќе од клуб) и мисли на своите херои кои помогнаа клубот да стане еден од најдобрите на планетата.

Поранешниот фудбалер на Барселона, Хуан Карлос Хередиа откри дека клубот му обезбедува доживотна плата бидејќи учествуваше во освојување на титулата во европски натпреварувања.
Хередиа беше дел од тимот на Барселона од 1979 година кога прва ѕвезда беше Јохан Кројф, и стигна до трофејот во Купот на куп победниците.

Тој неодамна откри дека секој фудбалер на Барселона кој освоил трофеј во некое од европските натпреварувања, добил доживотен договор.

– Кога Барселона го победи Манчестер јунајтед во финалето на Лигата на шампионите кое се играше во Рим, претседателот Жоан Лапорта изјави дека сите кои биле европски шампиони со Барселона ќе добијат доживотна плата и го исполни тоа ветување – откри Хередиа.

Прочитајте и...  Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Прочитај повеќе

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат