Фудбалерите го спасија Реал од криза, му подарија по милион евра

Второто најслушано радио во Шпанија „COPE“ открива дека фудебалерите на Реал Мадрид му помогнале на својот тим за време на кризата со коронавирусот.

Новинарот Маноло Лама во емисијата „Време за игра“, открива дека капитенот Серхио Рамос предложил, а сите фудбалери префатиле во корист на клубот да се откажат од премиите кои Реал мораше да им ги исплати за освоените трофеи во минатата сезона.

Тоа значи дека секој фудбалер се откажал по еден милион евра премии бидејќи наградата на титулата во Ла Лига изнесува 700.000 евра по фудбалер, а за освојување на шпанскиот Суперкуп таа е 300.000 евра.

Со овој потег на челниците на Реал Мадрид заштедија дури 25 милиони евра и му помогнаа на клубот да нема финансиски проблеми во овој тежок период.

Прочитајте и...  Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Поврзани вести

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Фонт по секоја цена сака да го задржи Меси и да го врати Пеп во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар