Фудбалер на Реал Мадрид ќе биде дел од Европското првенство, но не како играч

Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Давид Алаба минатиот декември на натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Виљареал доживеа тешка повреда на коленото поради која не играше до крајот на сезоната, а поради истата повреда нема да може да настапи и за Австрија на Европското првенство.

Сепак, Алаба и селекторот Ралф Рагник пронајдоа начин капитенот на Австрија да биде дел од репрезентацијата.

Дефанзивецот кој собра 105 настапи и постигна 15 голови за Австрија ќе биде дел од стручниот штаб и така ќе се обиде да и помогне на репрезентација.

Ова е одлука со која се согласи и Реал Мадрид, но ќе мора да се појави на припремите на „кралевит“ како и сите други фудбалери кои не играат на Европското првенство на 15. јули.

Ќе продолжи Алаба со рехабилитацјата и додека на Европското првенство под надзор на докторите на австриската репрезентација. Австрија на Европското првенство е во групата „Д“ каде што се уште Полска, Франција и Холандија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот