Фудбалер на Ајакс се разбуди од кома по речиси три години

Абделхак Нури, фудбалерот на Ајакс, се рабуди од која во која беше од јули 2017 година.

Младиот фудбалер на холандскиот тим во јули 2017 година за време на пријателски натпревар против Вердер доживеа срцев удар, а во исто време претрпе и оштетување на мозокот.

Денеска, неговиот брат на јавноста и соопшти дека Абделхак Нури повеќе не е во кома, дека се опоравува о дека сега може да комуницира со мрдање на устата.

– Мораме да се грижиме за него за да му биде добро. Се обидуваме и даваме се од себе – изјхави неговиот татко.

Нури е продукт на славната фудбалска академија на Ајакс и се сметаше за еден од најталентираните играчи во својата генерација.

Клубот од друга страна призна дека за време на натпреварот против Вердер немало адекватна лекарска помош и ја прифати одговорноста за последиците.

Прочитајте и...  Сопственикот на Њујорк никс позитивен на коронавирус

Прочитај повеќе

Семејна драма на Педро: Тој во Лондон, а децата во Шпанија која страда од коронавирусот

Слободен печат

Годин распали во Италијанците: Бевме изложени со недели

Слободен печат

Сопственикот на Њујорк никс позитивен на коронавирус

Слободен печат

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат