Фросина Ременски во Москва (ФОТО) - Слободен печат

Фросина Ременски во Москва (ФОТО)

Потпретседателката на Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ташевска Ременски и генералната секретарка Цветанка Иванова ќе учествуваат на Вториот меѓународен форум „Развој на парламетаризмот“, што ќе се одржи од 1 до 3 јули 2019 година во Москва, во организација на Државната дума на Федералното собрание на Руската Федерација.

Ташевска Ременски на социјалните мрежи објави фотографии од неформалниот дел на посетата.

Главна цел на Форумот, на кој покрај претседатели на парламенти и пратеници, ќе учествуваат и експерти и претставници на граѓанското општество, е изнаоѓање на ефикасни законодавни решенија и одговори на глобалните предизвици.

Во рамките на Форумот ќе бидат разгледани актуелни прашања за меѓународната безбедност и стабилност, законодавната поддршка за развој на дигиталната економија, борбата против лажните вести, политиката за заштита на животната средина, улогата на младите во развојот на парламентаризмот, перспективите на меѓупарламентарните инситуции, улогата на пратениците во меѓународното хуманитарно право и хуманитарната соработка, можностите за споделување на најдобрите практики од националните законодавства и други приоритетни области од меѓупарламентарната соработка.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

four × 2 =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат