Фрчат обвинувања помеѓу легенди на Црвена Звезда

Легендата на Црвена Звезда, Дејан Савичевиќ го обвини директорот на „црвено-белите“, Звездан Терзиќ дека е главен виновник за тоа што Црна Гора остана без селектор.

Љубиша Тумбаковиќ непосредно пред да се одигра натпреварот помеѓу Црна Гора и Косово во квалификациите за ЕП 2020 си поднесе оставка од селекторската функција, а на натпреварот не играа ниту двајцата фудбалери на Црвена Звезда, Мирко Иваниќ и Филип Стојковиќ.
Според Савичевиќ, кој е претседател на Фудбалската федерација на Црна Гора, причината за ваквиот потег ја гледа во челникот на белградскиот тим кој вршел притисок, тие да не настапат против Косово.

– Терзиќ фрли атомска бомба на фудбалот во Црна Гора. Ние ќе ги преживееме тие бомби, но тој е еден од главните актери на оваа приказна. Дали му беше страв од навивачите, или од судските предмети против него кои со години се чуваат во фиока? Тој беше еден од клучните луѓе кои вршеа притисок на фудбалерите на Црвена Звезда да не играат, нормално преку навивачите. Дали му беше страв од навивачите или од полицијата и тајните служби… Добро се знае дека тие навивачи се продолжена рака на власта. Еден ден ќе кажам кои луѓе од власта во Србија и тајните служби му велеа на Тумбаковиќ „не играат играчите на Ц. Звезда, се надеваме дека нема да ги издадеш и ти“ – обвинува Савичевиќ.

Прочитајте и...  Навивачите во ограничен број се враќаат на стадионите во Англија

Одговорот од првиот човек на Црвена Звезда дојде експресно.
– Не го разбирам лудилото на Дејан Савичевиќ и неговото спомнување на моето име, навивачите, тајните служби и власта во Србија, бидејќи се што кажа е лага. Тој пред два месеци знаеше дека Црна Гора ќе игра против Косово и знаеше дека селекторот и пет фудбалери се родени во Србија. Да беше мудар претседател требаше да ги повика и да ги праша дали би имале проблеми доколку би играле против Косово. Зашто Дејан Савичевиќ со ваквите напади се стави во функција на негативната политика кон Србија не ми е јасно но нека му служи на чест – вели Терзиќ.

Поврзани вести

По Жорге Мендеш, уште еден супер агент купува фудбалски клуб

Слободен печат

Навивачите во ограничен број се враќаат на стадионите во Англија

Слободен печат

Гечевски: Најважно ни е здравјето на Димитријевиќ

Слободен печат

ФИФА суспендира свој потпретседател поради мито

Слободен печат

ЕХФ одлучи: женското ЕП ќе се игра само во Данска

Слободен печат

Бабиќ: Се радувам на дуелот со Рајн-Некар Левен

Слободен печат

Остави Коментар