Фрчат казни во Франција за неносење маски, околу 44,5 илјади Французи платија по 135 евра

Според министерот за внатрешни работи на Франција Жералд Дарманан, од мај досега „имало казнето 44.429 лица” за непочитување на обврската за носење маска, дело што се казнува со парична казна од 135 евра, јави дописникот на МИА.

-Од излегувањето од карантинот, казнети се 44.429 лица за непочитување на обврската за носење маска, дело што се казнува со парична казна од 135 евра, рече министерот при сослушувањето од сенаторите. Притоа Жералд Дарманан го поздрави фактот што полицијата е „целосно мобилизирана” на француската територија со употреба на „електронски записници” во последните месеци.

За време на неговите воведни зборови пред истражната комисија, што се одржа на затворено место каде маската беше задолжителна, министерот за внатрешни работи исто така беше повикан од сенаторите да ја стави повторно маската орткако ја отстрани.

Прочитајте и...  Д-р Стевановиќ: Модуларната болница може да смести 70 пациенти, брзо ќе се наполни ако не внимаваме сите

Поврзани вести

Проценка на Светска банка за Западен Балкан: Економиите на С. Македонија, на Србија и на БиХ ќе претрпат најмала штета од пандемијата

Слободен печат

Градоначалникот на Прилеп со молба до младите: Oграничете ги секојдневните активности и контакти

Слободен печат

Анализа на „Вашингтон пост”: Трамп лаже над 50 пати во просек на ден, од 27 август кажал 22.247 лаги

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерот Заев по состаноците со челниците на ЕУ

Слободен печат

Во Кочани сè помлади пациенти со потешки симптоми на ковид-19

Слободен печат

Директорот на ДЗС ја потпиша пограмата за стручно оспособување на пожарникари

Слободен печат

Остави Коментар