Французите со планот на ЕХФ сакаат да го „елиминираат“ Вардар од ЛШ!?

ПСЖ, Барселона, Кил и Веспрем на македонскиот репрезентативец Дејан Манасков би биле автоматски сместени во борбата за трофејот во ракометната Лига на шампионите.

Како што пренесува еден од најпознатите француски веб портали „Л`Екип“, од Европската ракометна федерација се разгледува опцијата автоматски да ги одреди четирите екипи учесници на Ф4 турнирот во Келн (Германија) за сезоната 2019/20 доколку не се одиграат осминафиналните и четвртфиналните натпревари од ЛШ поради пандемијата на коронавирусот.

Изворот вели дека поради пандемијата тешко е за верување дека Фајнал-фор турнирот може да се одржи во јуни. Под знак прашалник е дури е дали истиот би бил во текот на летниот период (22/23 август), но очигледно се инсистира да се органира најголемиот ракометен спектакл за оваа сезона.

ЕХФ информираше за контроверзниот план како што го дефинира „Л`Екип“ да се играат осминафиналните и четвртфиналните дуели во јуни, потсетување дека актуелен европски шампион е Вардар кој во осминафиналето за ривал го доби унгарскиот Пик Сегед.

Но, според информациите на „Л`Екип“, од ЕХФ имаат „план Б“ дека е невозможно да се играат средбите од тие фази, па затоа се разгледува опцијата првопласираните и второпласираните од завршените групи „А“ и „Б“ директно се квалификуваат за Ф4 турнирот во Келн.

Прочитајте и...  Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Тоа значи дека екипите на ПСЖ, Барселона, Кил и Веспрем на македонскиот репрезентативец Дејан Манасков би биле автоматски сместени во борбата за трофејот.

Французите и на репрезентативно ниво сакаат по скратен пат да обезбедат настап на наредниот Мундијал кој што треба да се одржи во Египет наредната година.

Потсетување дека токму нашата репрезентација е противник на Франција во бараж двомечот за пласман на Светското првенство.

Прочитај повеќе

Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Слободен печат

Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Слободен печат

Ѓоковиќ: Нема да ги кријам емоциите на Ролан Гарос

Слободен печат

Ракометарите на Металург негативни на корона, заминаа за Цирих

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Поранешна сопруга нарачала убиство на турски репрезентативец, животот му го спасил нејзиниот љубовник

Слободен печат

НБА играчи заиграа фудбал на тренинг, Гризман умре од смеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Куман на удар на јавноста: Изгледам како негативец, но…

Слободен печат

Пеп Гвардиола конечно си најде дефанзивец, Диаш за 55 милиони евра се сели во Сити

Слободен печат

Леброн по пласманот во големото НБА финале: Работата сè уште не е завршена

Слободен печат

ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Слободен печат

Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Слободен печат

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат