Французите ќе загубат до 200 милиони евра, тоа е смешно во однос на англиските клубови

Поради откажувањето на сезоната, најквалитетната француска фудбалска лига ќе загуби до 200 милиони евра од ТВ права.

Како што е веќе познато, фудбалската „Лига 1“ нема да се одигра до крајот по денешната одлука на француската влада.

Воедно е откриена финансиската загуба поради ваквата одлука, според „Calcio e Finanza“ најквалитетната француска фудбалска лига ќе загуби до 200 милиони евра од ТВ права, а секако оваа загуба нема да биде помала од 100 милиони евра.

Ова не е толку драматично како во Англија каде загубите се проценуваат на околу 860 милиони.

Клубовите исто така ќе загубат свој дел од „колачот“ врз основа на неисполнети договори за ТВ-преноси.

Но, дури и оваа загуба нема да биде толку голема во однос на англиските фудбалски клубови.

За споредба, ПСЖ, двократниот последователен шампион на Франција до оваа сезона и најдоминантниот клуб во последните десет години, заработи околу 57 милиони евра од ТВ-права во сезоната 2018/2019.

Прочитајте и...  НОВА ЛУДОРИЈА: На Бејл воопшто не му се досадно на клупата на Реал Мадрид (ФОТО)

Од друга страна, на пример во Англија, еден не толку познат Хадерсфилд, кој таа сезона испадна во понизок ранг, на иста основа собра дури 111 милиони евра.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат