Француските специјалци ги отстранија каталонските демонстранти кои блокираа важна сообраќајница

Француските специјални полициски сили утринава од границата со Шпанија растераа повеќе стотици каталонски сепаратистички демонстранти, кои речиси 24 часа ја блокираа главната сообраќајница која ги поврзува овој шпански регион со Франција.

Полицијата на француската страна од границата ги потисна демонстрантите на шпанската страна, во местото Ла Џункера, и ги отстрани остатоците од автопатот АП-7, главниот пат од Франција до јужна Шпанија, што беше бликиран во двата правца.

Автомобилите и камионите од вчера беа пренасочувани на вториот, помал пат, кога демонстрантите ја кренаа бетонската блокада на автопатот и подготвија бина за концерти, јавија британските медиуми.

Запрашан што каталонската полиција ќе направи со демонстрантите кои од Франција се вратени назад преку границата, лидерот на каталонската Влада кажа дека нема причина за покренување обвиненија.

Прочитајте и...  Мицкоски: Заврши времето на СДСМ политичарите - елитисти, кои газат по дебели црвени персиски килими

-Замоливме оваа операција да се изведе исклучително внимателно, за никој да не биде повреден – изјави тој за каталонското радио.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат