Француските сили убија повеќе од 30 милитанти во Мали

Во операциите биле вклучени дронови, борбени авиони и хеликоптери, соопшти француската војска.

Француски војници убија вчера и денеска повеќе од 30 милитанти во Мали кои биле поврзани со ИД и со Ал Каеда, соопштија француските оружени сили.

Франција има околу 4.500 војници распоредени во регионот, како дел од антитерористичката единица, Операсион Баркан.

ОН во Мали имаат мировна мисија од околу 13.000 припадници.

Во регионот Гурма во Мали, француски војници убиле околу 20 исламски милитанти и уништиле неколку нивни возила, додека во регионот Липтако, што е упориште на ИД загинаа уште 10 исламистички востаници.

Во операциите биле вклучени дронови, борбени авиони и хеликоптери, соопшти француската војска.

Француските сили убија 33 исламистички припадници во Мали во декември, недалеку од границата со Мавританија, каде што се активни активни групи поврзани со Ал Каеда. Франција неодамна објави дека ќе испрати уште 600 војници во регионот Сахел.

Прочитајте и...  Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Прочитај повеќе

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат