Француските пулмолози стравуваат од појава на нова болест поврзана со ковид-19

Во Ковид-19 се јавува дифузно воспаление со едем и, во некои случаи, множење на клетки наречени фибробласти кои предизвикуваат фиброза, односно зацврстување на алвеоларниот ѕид.

Матичните лекари мора систематски да ги испрашуваат пациентите во врска со нивното дишење, особено ако биле болни од Ковид-19 и да ги упатат на тестови на респираторниот систем, вели професорката Шантал Рахерисон-Семјен, претседателка на француско Здружение за пулмологија и шеф на одделот за пулмологија на универзитетската болница во Бордо, јави дописникот на МИА.

Професорката Шантал Рахерисон-Семјен во интервјуто за денешен Фигаро, зборува за последиците од Ковид-19.

– Да, знаеме дека тоа е и респираторна инфекција и болест на крвните садови. Во белите дробови, има алвеоларно оштетување. Алвеолите се малите кеси каде се одвиваат респираторни размени (влегува кислород и јаглерод диоксидот излегува). Во Ковид-19 се јавува дифузно воспаление со едем и, во некои случаи, множење на клетки наречени фибробласти кои предизвикуваат фиброза, односно зацврстување на алвеоларниот ѕид.

Според неа, овој механизам не е специфичен само за Ковид-19, тој е забележан и кај други вирусни или бактериски инфекции по почетокот на респираторни инфекции како грипот, Сарс-КоВ-1 или Мерс-КоВ.

Прочитајте и...  Доколку биде екстрадиран во САД, Асанж ќе ја отслужува казната во најозогласениот затвор (ВИДЕО)

– Наспроти тоа, тромбозата (формирање на згрутчување на крвта) на садови во близина на алвеолите, што понекогаш е забележано, се чини специфично за оваа инфекција. Оттука, белодробната емболија (опструкција на артериите што ги снабдуваат белите дробови, и разликата помеѓу пациентите кои понекогаш биле во сериозна клиничка состојба кога се чини дека немаат дифузна и значајна пулмонална погоденост на скенер. Потребно беше да се направи скенирање со инјекција за да се види штетата на садовите, но на почетокот на епидемијата се сметаше дека тоа е изолирана респираторна инфекција.

Според францускиот професор, потребно е да се организира последователно следење на пациенти со Ковид и скрининг за продолженија затоа што ќе треба да се вклучат и проценките и следењето на овие пациенти при консултациите

Прочитајте и...  Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Професорот Шантал Рахерисон-Семјен Навистина, е на мислење дека „фиброзата може да се развие подоцна, понекогаш дури и години по оштетувањето на респираторниот систем, на пример после кашлица или сипаници кај некој што не е вакциниран. Фиброзата е феномен за поправка што на крајот резултира со реновирање видливо на скенер.

– Затоа ќе биде неопходно да се следат пациентите кои појавија белодробни проблеми со Сарс-Ков-2. Ова е причината зошто ние воспоставуваме пост-ковидна пулмолошка мета-кохорта под покровителство на Здружението за пулмологија со Француската федерација за пулмологија, колеџот за општи болници, колеџот на професори за пулмологија и Националната унија на респираторни апарати.

Според докторот, со ова следењето треба да бидат опфатени лицата кои биле на интензивна нега, луѓе кои имаат диспнеа (отежнато дишење) кое опстојува 4 до 6 недели по заразната епизода. Идеално, во рок од 4 до 6 недели од отпуштање од болница за првиот, во рок од три месеци за второто. Не мора да биде многу диспнеа, туку затегнатост во градите или невообичаен недостаток на здив.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Исто така, треба да консултираат и луѓето кои веќе не можат лесно да прават напори што лесно ги правеле пред Ковид или оние кои веќе немаат симптоми, но чие скенирање во градите покажало слики од пневмонија што може да укажуваат на Ковид. Истото може да се направи со помош на мал сензор залепен на прстот (саторометар), ако заситеноста со кислород е помалку од 96 % во амбиенталниот воздух.

– Сега се плашиме од појава на пост-ковидна болест со бран пациенти со белодробни последици, предупредува таа, соопштувајќи дека извршените проценки покажуваат дека на некои пост-ковидни пациенти им е потребна респираторна рехабилитација.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска