Француските медиуми го нарекуваат Вардар машина за правење чуда!

Иако ниту еден француски клуб не се најде во самата завршница од Лигата на шампионите оваа година, сепак француските медиуми ја проследија втората историска титула на РК Вардар.

ХандЊуз насловува „Вардар, машина за чуда”, по втор пат за три години, Вардар победува во Лигата на шампионите. Успех понесен со храброст и срце.

-Тоа што го прават е неверојатно”, објаснува Кантан Махе, единствениот француски ракометар кој играше во финалето. Момците, како што вели тој, „се како машини, тие никогаш не затреперија, па дури и кога ги стигнавме. Почит кон нив”.

Еуроспорт насловува „Вардар уште еднаш, Везпрем не успева сé уште”. Според спортскиот тв канал, Вардар за два дена направи две изненадувања – првото елиминацијата на Барселона, втората победата над унгарците, два натпревари во кои фаворити беа неговите противници. Вардар ги изигра сите прогнози.

Прочитајте и...  Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Бројни се и другите текстови посветени на триумфот на шампионот Вардар, кој се качи на врвот на Европа. Но откако францускиот печат го поздрави триумфот на Вардар, пишуваше и за расистичките испади на неговите навивачи на прославата на плоштадот во Скопје.

Што е необично за „ Л’Екип”, кој е весник посветен на спортот исто како и „Либерасион” дава и мало политичко потсетување за поновата историја на Северна Македонија и актуелните односи во општеството.

Во извештајот од прославата во Скопје, двата париски весници го пренесуваат повикот на Министерството за внатрешни работи кое побара да се воздржат навивачите од навредливи слогани.

Само на крајот од извештајот од Скопје се забележува дека вардаровото крунисување предизвикало сцена од радост во Скопје, каде концертот на Стинг мораше да биде одложен.

Прочитајте и...  Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Прочитај повеќе

Екипите на Пандев и Несторовски бараат крај на сезоната во Серија А!?

Слободен печат

Ѓоковиќ ја покажа класата, Надал: Големо благодарам до Ноле! (ФОТО)

Слободен печат

Вистински потег на Хендерсон: Ги собра сите капитени во Премиер лигата

Слободен печат

Денот кога целиот стадион во Торино му аплаудираше на Роналдо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Том Брејди се сели во „царство“ од 14 милиони долари! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шансите за Ливерпул да дојде титулата се продолжуваат: Премиер лигата повторно одложена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дрогба поради скандалозниот предлог: Африка не е лабораторија за тестирање!

Слободен печат

Коронавирусот го нокаутира боксот: Одложен мечот помеѓу Џошуа и Пулев

Слободен печат

Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Слободен печат

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат