Францускиот научен комитет предупредува: Многу е веројатна појава на уште еден бран на коронавирус наесен или во зима

Францускиот научен комитет предупреди денеска дека е „многу веројатно” појава на уште еден бран на новиот коронавирус наесен или во зима.

„Франција ја има ситуацијата под контрола, но неизвесна е, со оглед на зголемената циркулација на вирусот ова лето. Краткорочната иднина на пандемијата е главно во рацете на населението”, се вели во соопштението на научниот комитет објавен на веб-страницата на Министерството за здравство.

Тие предупредуваат дека во секој момент Франција би можела да влезе во сценарио што е помалку под контрола, како во Шпанија.

„Многу е веројатно дека ќе имаме втор епидемиски бран оваа есен или зима”, нагласуваат научниците.

Прочитајте и...  Нови шумски пожари ја пустошат Калифорнија, евекуирани повеќе од 1.800 лица (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Висат одлуките на претседателот на државата!

Платформата падна уште на првото тестирање

Михаило Донев

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Слободен печат

Османи на средба со Вархеји, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

Слободен печат

Нелсон: Борбата против трговијата со луѓе клучна за БиХ да не ја загуби помошта од САД

Слободен печат

Со брзи тестови до пошироко тестирање од ковид-19

Слободен печат

Новата учебна година со различни модели и услови за настава

Слободен печат

Итна седница на СБ на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Јеремиќ: Србија е еднопартиска држава, Владата контролира сè

Слободен печат