Францускиот фудбал остана без повеќе од милијарда евра поради коронавирусот

Стуидијата на ревизорската и консултантска компанија „Ернс и Јанг“ откри дека загубите на Лига 1 и на францускиот фудбал поради коронавирусот ќе изнесуваар речиси 1.3 милијарди евра.

Екипите од Лига 1 ќе останат без заработка од 605 милиони евра што претставува пад од 22 проценти во однос на прогнозата направена на почетокот од сезоната. Најголемите загуби очекувано се од ТВ правата и тие изнесуваат 213 милиони евра по прекинот на сезоната.

„Ернст и Јанг“ предвидува дека доколку следната сезона биде дозволено стадионите да бидат исполнети со 50 проценти од капацитетите, тогаш загубите на екипите од Лига 1 би изнесувале 413 милиони евра.

Доколку остана на сила одлуката на француската влада да има највеќе 5.000 гледачи на спортските настани тогаш загубите ќе скокнат на 600 милиони евра. Ревизорот предвидува дека поради загубите екипите ќе бидат приморани да отпуштаат луѓе и се предвидува дека тој број би изнесувал помеѓу 3.400 и 8.000 лица.

Прочитајте и...  Француските медиуми со поддршка за „Шарли Ебдо“: Заедно да ја браниме слободата на печатот

За да се намали влијанието на кризата на екипите, синдикатот на фудбалери но и здружението на фудбалски екипи преговараат со француската влада и тие бараат да се врати „правото на имиџ“ кое е укинато во 2010 година.

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат