Француски новинари повредени во напад во Нагорно Гарабах

Новинари на парискиот дневен весник „Монд” се најдоа на удар на азербејџанските сили во градот Мартуни во Нагорно Карабах, објави на својата Фејсбук страница координаторот на обединетиот ерменски информативен центар, Ованес Мовсисијан.

Според него, двајца новинари биле повредени во нападот, а според првите податоци и двајцата се државјани на Франција.

Повредените се пренесени во градската болница.

Портпаролот на ерменското Министерство за надворешни работи, Ана Нагдалјан изјави дека околу двесте странски новинари од над 50 странски медиуми се акредитирани да известуваат за настаните во зоната на конфликтот во Нагорно Карабах.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Поврзани вести

Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Слободен печат

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар