Француската Лига 1 пред банкрот, веќе е во минус половина милијарда евра

Фраснцуските медиуми објавија дека Лига 1 се наоѓа на работ на банкрот.

Како што наведуваат медиумите, клубовите во Лига 1 до крајот на јуни се очекува да имаат вкупни загуби од дури 540 милиони евра.

Според Медиапарт, само три екипи од Лига 1 до моментот на прекинот на првенството поради пандмеијата на коронавирусот, работеле со добивка, додека останатите 17 екипи се во големи загуби.

Во извештајот се наведува дека еден клуб е во минус од неверојатни 206 милиони евра, а медиумите шпекулираат дека станува збор за шампионот ПСЖ.

Како главна причина за финансискиот колапс на екипите се неисплатените средства од ТВ правата бидејќи сезоната е предвреме завршена. Француската влада најави дека ќе обезбеди нешто повеќе од 200 милиони евра за помош на екипите, но таа сума не е доволна да ги покрие загубите.

Прочитајте и...  Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Прочитај повеќе

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен печат

Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Слободен печат

Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Слободен печат

Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деркоски и Констандиновска победници на Крушевскиот пливачки маратон

Слободен печат

Вилијамс: Патував со 50 маски, ќе играм на секој турнир!

Слободен печат

„Чкембари“: Зошто не може истиот протокол да важи и за натпреварите на ФК Пелистер?

Слободен печат

Гурбанов: Мораме да бидеме многу внимателни против Силекс

Слободен печат

ЛШ: Силекс ќе ги одмери силите против Карабах

Слободен печат

Поп Ацев сепак не пливаше на маратонот „Тоше Проески“

Благоја Георгиевски