-2 C
Скопје

Француската Лига 1 пред банкрот, веќе е во минус половина милијарда евра

Фраснцуските медиуми објавија дека Лига 1 се наоѓа на работ на банкрот.

Како што наведуваат медиумите, клубовите во Лига 1 до крајот на јуни се очекува да имаат вкупни загуби од дури 540 милиони евра.

Според Медиапарт, само три екипи од Лига 1 до моментот на прекинот на првенството поради пандмеијата на коронавирусот, работеле со добивка, додека останатите 17 екипи се во големи загуби.

Во извештајот се наведува дека еден клуб е во минус од неверојатни 206 милиони евра, а медиумите шпекулираат дека станува збор за шампионот ПСЖ.

Како главна причина за финансискиот колапс на екипите се неисплатените средства од ТВ правата бидејќи сезоната е предвреме завршена. Француската влада најави дека ќе обезбеди нешто повеќе од 200 милиони евра за помош на екипите, но таа сума не е доволна да ги покрие загубите.

Прочитајте и...  Одбојкарите по втор пат ќе играат на Европското првество

Поврзани вести

Дебаклот од Египет е вториот најголем во историјата на Македонија на ЕП и СП

Слободен печат

Јокиќ е полн со трикови

Слободен печат

Љафтов: Покажавме кои сме и што сме

Слободен печат

Продолжува хаосот пред Австралија Опен: Тенисерката има „цимер“, организаторот не сака да и ја смени собата

Слободен печат

Николов: Најубавите празници ги поминавме без семејствата, ама жртвата се исплатеше

Слободен печат

Велковски: Не ја претставивме Македонија на вистински начин

Слободен печат

Остави Коментар