Француска министерка: Среќа што Трамп нема поддршка за идејата еднаш да се пушта вода во тоалетите

Француската министерка за животна средина Елизабет Борн изјави синоќа дека е среќна што американскиот претседател Доналд Трамп нема поддршка од други земји, во својата нова иницијатива да усвои механизми за заштеда на вода во тоалетите.

Како што објави францускиот РТЛ, Трамп, кој е многу упорен во своите критики за еколошките стандарди усвоени од другите земји, започна нова борба на 6 декември.

– Ние внимателно ги следиме мијалниците, тушевите и другите елементи во бањите. Луѓето пуштаат вода 10, 15 пати наместо само еднаш и така трошат повеќе вода – рече Трамп на средбата со претставници на мали бизниси во Белата куќа, пренесе француската телевизија.

Борн, гостувајќи на РТЛ, рече дека добрата вест е дека Трамп е целосно осамен во својата иницијатива.

Прочитајте и...  Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

– Само САД се залагаат за тие, неверојатно изненадувачки, ставови. Кога САД го напуштија договорот од Париз (за климата), некои како Доналд Трамп предвидоа крај на договорот. Па, со COP25 можеме да кажеме дека не е така. САД преминуваат во контра-насока од историјата, нагласи Борн.

Прочитај повеќе

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат