ФРАНЦУСКА АМБАСАДОРКА ОСОМНИЧЕНА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЈАВНИ ПАРИ: Се заканува со тужба!

Француската амбасадорка за Арктик и Антарктик, Сеголен Ројал осомничена е за злоупотреба на јавни средства, откако Радио Франс изнесе обвиненија на нејзина сметка, јави дописникот на МИА.

Ројал која е поранешната француска министерка за животна средина и поранешна претседателска кандидатка по обвинувањата најави дека ќе поднесе тужба против Радио Франс.

Таа е осомничена за злоупотреба јавните средства откако ги вклучила своите вработени во настани што не се поврзани со нејзината функција, како промоција на нејзините книги, трки со велосипед и други.

Според Радио Франс со тоа Ројал го помешала слободното и работното време.

Слично на тоа, истрагата претставена изутринава на радиото покажува дека, за време на нејзините патувања во регионите за да ја промовира нејзината последна книга „Што можам да ви кажам на крај” таа би била придружувана од членовите на нејзиниот кабинет, кои се платени од Министерството за надворешни работи.

Прочитајте и...  Изминатото деноноќие во Скопје 22 паднати дрвја поради обилните врнежи од снег

По обвинувањата Ројал одлучи да зборува на радиото РМЦ.

– Демократијата е да може да се одговори, а не само да се клевети. Сето ова не е вистина! Жак Ширак би рекол дека е зачудувачки, јас нема да одам толку далеку. Сè е погрешно, поради тоа, ова е сериозно. Не е фер да ги напаѓате луѓето како ова, вработените кои со години прават активности, волонтираат со мене и го прават тоа исклучиво во слободното време – изјави Ројал.

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат