20.8 C
Скопје

Франција започнува вакцинација на малолетни лица од 16 и 17 години со ризик од тешки болести

Министерството наведува дека од денеска на оваа категорија лица ќе им биде дозволено да примаат вакцина на „Фајзер/Бионтек”.

Франција одлучи да ја прошири кампањата за вакцинација на лица на возраст од 16 до 17 години, кои можат да се соочат со висок ризик од сериозни болести предизвикани од коронавирусот, соопшти денеска француското Министерство за здравство.

Министерството наведува дека од денеска на оваа категорија лица ќе им биде дозволено да примаат вакцина на „Фајзер/Бионтек”.

Досега можеа да се вакцинираат единствено малолетни лица на возраст од 16 и 17 години, кои биле во близина со лица со ослабен имунитет. 

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар