7 C
Скопје

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Франција веројатно ќе мора да влезе во трета блокада заради ширењето на новиот вид на коронавирус во земјата рекол владиниот главен медицински советник за ковид-19.

„Ако не ги заостриме прописите, од средина на март ќе се најдеме во исклучително тешка ситуација. Веројатно ќе мораме повторно да го заклучиме системот“, рекол Жан-Франсоа Делфреси на телевизијата БФМ, пренесува Ројтерс.

„Ова е критична недела, политичарите мораат да одлучат“, додал Делфреси.

Тој укажал дека би било логично новото заклучување да се воведе истовремено со претстојните школски празници во февруари и да ја продолжи паузата за најмалку една недела.

Извор: Блиц.рс

Прочитајте и...  Без струја утре делови од четири скопски општини

Поврзани вести

Филипче најави повисоки плати за сите вработени во јавното здравство

Слободен печат

Царовска: Компаниите се подготвени да ги отворат своите врати за пракса на средношколците

Слободен печат

Приведен тетовец кој со возило удрил во возач чие возило било во дефект

Слободен печат

Ќамили: Mладите во Движењето БЕСА имаат целосен опсег на дејствување

Дестан Јонузи

Јалдз Веапоска за „Слободен печат“: Лекарска комора да ми каже каде точно се моите извадени матка, бубрег и јајник!

Мирослава Бурнс

Македонците со бугарски пасоши можат да се вакцинираат во Бугарија

Слободен печат

Остави Коментар